, , , ,

Punajuuripasta vuohenjuustolla

Söin tänään punajuuripastaa todella pitkästä aikaa ja voi että miten hyvältä se maistuikaan! Käytän aivan liian harvoin punajuurta ruoanlaitossa, vaikka pidänkin siitä kovin paljon. Enkä voi edes pistää sitä sotkun piikkiin, sillä ostan aina esikeitettyjä punajuuria mitkä aiheuttavat vähemmän sotkua ja niillä säästää myös aikaa! Punajuuria jotuu yleensä keittämään pitkään, joten esikeitetyt ovat ihan huippujuttu.

Punajuuripasta on todellinen herkku, eikä vain maultaan vaan myös ulkonäöltään – vaaleanpunainen väri on todellista silmänruokaa.

Vuohenjuusto ja timjami ovat täydellinen makupari tälle superjuurikkaalle.

Neljä annosta

  1. Pue essu päälle, soseuta punajuuret kulhossa, voit jättää myös muutaman palan tuomaan purutuntumaa. Muista puhdistaa tarvittaessa keittiön pinnat tämän vaiheen jälkeen heti!
  2. Keitä spagetti runsaassa vedessä pakkauksen ohjeen mukaan, mausta vesi reilusti suolalla. Ota talteen pastan keitinvettä puoli desiä.
  3. Pastan kiehuessa hienonna sipuli ja valkosipulit. Kuullota voissa pannulla.
  4. Kaada joukkoon punajuurisose ja ruokalusikallisen verran timjamin lehtiä.
  5. Lisää kastikkeeseen puoli desiä pastan keitinvettä, valuta pasta ja nakkaa pannulle.
  6. Rouhi joukkoon reilusti mustapippuria ja sekoittele pastaa, kun kastike on imeytynyt tarjoile pasta. Lisää annosten päälle reilu nokare pehmeää vuohenjuustoa ja timjamia.

Ensi viikolla kokkaillaan kasvisruokaa taas juureksista! Pysykää kuulolla ❤

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s


%d bloggaajaa tykkää tästä: