Kesäkurpitsavuoka

Kiireettömän lauantain illallinen

Aloitin kesälomani toisen osan perjantaina. Mielestäni loman alkamista on juhlittava aina jotenkin ja päätin valmistaa meille, eli paremmalle puoliskolleni ja minulle hieman paremman illallisen. Hieman paremmalla tarkoitan monesti pieniä asioita. Tällä kertaa se tarkoitti aikaa keittiössä ja pientä tilkkaa viiniä ruoassa. Kärsimykseni on koetuksella monesti jos joudun odottamaan asioita pitkään, ruoanlaittoon käytin tänään noin kaksi tuntia, eikä se tuntunut pahalta ollenkaan – olen niin lomalla.

Kävimme yhdessä ruokaostoksilla perjantaina ja keltaiset kesäkurpitsat kiinnitti huomioni iloisesti, mutta muistuttaen, että elämme jo loppukesää. Kesäkurpitsat ovat mitä parhain vihannes, monikäyttöinen, halpa ja sopii mihin vain! Matkaamme lähti kaksi keltaista kesäkurpitsaa, yksi suuri ja toinen vähän pienempi. Päätin, että valmistan tuhdin kesäkurpitsavuoan, mihin keitän mehevän jauhelihakastikkeen lorauksella punaviiniä. Tunnen suurta onnellisuutta jos jääkaapista löytyy pieni tilkka viiniä, lisään sen hymysuin aina ruoan joukkoon ja ihana tuoksu valtaa kodin hetkessä.

Kesäkurpitsavuoka, 4-6 annosta

  • 1 suuri ja pieni keltainen kesäkurpitsa
  • 400 g naudan jauhelihaa
  • 1 suurehko sipuli
  • 2 valkosipulinkynttä
  • 1 purkki tomaattikastiketta, chilillä maustettua muttia
  • 1 rkl tomaattipyreetä
  • 2 dl punaviiniä
  • purkki ricottajuustoa
  • 1 dl cheddaria raastettuna, ostimme juustotiskiltä pienen palan chilicheddaria tätä ruokaa varten, vahva suositus!
  • 1 rkl öljyä
  • nokare voita
  • kasvisfondikuutio
  • 1 dl vettä
  • 4 laakerinlehteä
  • suolaa
  • mustapippuria
  • puntti basilikaa

Varaa aikaa muutama tunti tämän ruoan valmistukseen. Jauhelihakastiketta haudutetaan vähintään tunti.

Jauhelihakastike

  1. Kuutioi sipuli ja hienonna valkosipulinkynnet.
  2. Kuumenna kasari, lisää öljy ja voi. Lisää sipuli ja valkosipuli ja kuullota miedolla lämmöllä. Lisää joukkoon muutaman minuutin kuluttua jauhelihat ja puoli teelusikallista suolaa.
  3. Kun jauheliha on ruskistunut, lisää tomaattipyree, punaviini ja anna kiehahtaa.
  4. Lisää mutti, laakerinlehdet, mustapippuria, kasvisfondikuutio ja 1 dl vettä.
  5. Sekoita, laita kansi päälle ja anna hautua miedolla lämmöllä tunti, mitä pidempään haudutat, sen parempi.
  6. Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen, alalämmölle.
  7. Pese kesäkurpitsat huolellisesti ja leikkaa ne pituussuunnassa ohuiksi levyiksi.
  8. Levitä uunivuoan pohjalle jauhelihakastiketta, asettele kesäkurpitsasiivuja ja ripottele niiden päälle hieman suolaa. Levitä kerros jauhelihakastiketta, lusikoi ricottaa ja revi basilikan lehtiä. Voit lisätä myös cheddar-raastetta. Toista 2-3 kertaa.
  9. Ripottele vuoan päälle cheddar-raastetta, revi basilikaa, rouhi mustapippuria ja lisää tilkka oliiviöljyä.
  10. Paista uunin alatasolla 45 minuuttia. Anna tekeytyä 15 minuuttia ennen ruokailua.

Saispa lisää! ❤

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s